top of page

TERAKOTA Z IMPRUNETY

Toskánská terakota je známá těmi nejlepšími vlastnostmi, za co se řadí k té nejznámější terakotě na světě. Jíl z Imprunety patří díky svému jedinečnému složení, tj. přítomnosti galestra a oxidu železa mezi nejkvalitnější jíly na světě. Díky tomu mají produkty z tohoto jílu vysokou mechanickou pevnost a poréznost, které jsou ideální pro zdravý život rostlin. Vysoká teplota vypalování a prastará technologie zpracování, dohromady s kvalitou jílu pak umožňují získat terakotu té nejvyšší kvality, která je nejen mrazuvzdorná, ale při správném zacházení prakticky věčná. V Toskánsku najdete terakotové produkty starší než 300 let. Staletí zkušeností umožňuje přesné modelování sofistikovaného toskánského stylu, ale rovněž jednoduchého a moderního designu.

IMPRUNETA TERRACOTTA

 

Tato hlína je nejlepší na světě pro svou mechanickou pevnost a mrazuvzdornost právě díky přítomnosti galestra, měkké horniny typické pro oblast Imprunety, která dodává hotovému výrobku mrazuvzdornost až do -30°C. Toto tvrzení se opírá o prokazatelné zkoušky odolnosti, kterými výrobky z hlíny z Imprunety museli projít. Jíl z Imprunety má zrnitou strukturu, díky níž je drsný na dotek, je načervenalý s bílými odstíny. Nádoby vyrobené z této hlíny jsou špičkou na trhu a často se nacházejí ve velmi významných zahradách po celém světě.

Díky své jedinečnosti, malého území k těžbě a každoročně stoupající hodnotě této zeminy, je považována za investici a její cena proto dražší. Design je propracovaný a velmi dobře provedený. Pokud jsou nádoby vyrobeny technikou Colombino (zcela ručně), je obtížné mít dokonale identické kopie stejného článku výroby. Každý kus je proto zcela jedinečný. 

A jak se vlastně vyrábí terakotová nádoba? Nejlepší keramika je ručně vyráběná a její výrobní doba se pohybuje od 25 do 40 dnů, v závislosti na velikosti předmětu a produkční sezóně. Čím větší velikost a chladnější období, tím se prodlouží délka cyklu zpracování a sušení. Výrobní cyklus se skládá z jednotlivých kroků, kterými jsou samotná produkce, resp. výroba, dokončování produktu, následné sušení, vypalování v peci a pak chlazení, smáčení a balení.  Péče, s níž se tyto fáze provádějí, určují kromě samotné kvality použité hlíny, také životnost a kvalitu terakotové nádoby. Se stejným jílem můžete získat výrobky nižší kvality, pokud v těchto fázích zpracování nepracujete dobře. To je právě zásadní rozdíl mezi výrobci s CAT certifikací a ostatními výrobci, kde mnohokrát správný postup nedokáží z hlediska zkušeností nebo  příliš zdlouhavého procesu výroby dodržet. Produkují velké množství výrobků za účelem úspory času a snížení nákladů na výrobu, využívají stroje, železné formy místo sádrových nebo rychlé vypalovací cykly - to všechno má za důsledek nižší mechanickou odolnost výrobky, díky které dochází k předčasné deformaci, praskání, trhlinám a celkové devastaci.

SGLFU3-Statua-grigiolava-fusione-artistica-n3.jpeg
bottom of page