top of page
majolika_087-1.jpeg

Slovenská ľudová majolika

Modranská majolika je významnou částí slovenských tradic, jednotlivé vzory si umělci předávají již stovky let. Nositelem této části Slovenské historie je již 140 let Slovenská lidová majolika, která v Modre vyrábí majoliku s typickými vzory.

 

V jejích prostorách se vyučili a pracovali největší mistři řemesla, ve své tvorbě zachycovali život prostého lidu i významné události. Své zkušenosti předávali dalším generacím, které pracovaly inspirované jejich vzory.

 

Od listopadu 2017 je Modřanská majolika součástí Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví Slovenska. Ve Slovenské lidové majolice už 140 let mistři řemesla rozvíjejí zděděné tradice, rukama a srdcem tvoří keramickou duši regionu. Všechny výrobky jsou ručně vyrobeny a malovány. Každý kus je jedinečné dílo.

 

V Modre se tvoří majolika s tradiční ornamentikou, v roce 2019 přibyly také nové, užitkové a designové vzory. Modré pírko, fialový klas a bordó lístek jsou první vzory z kolekce inspirované nestorem Modranské majoliky Heřmanem Landsfeldem a jeho vzorníky ze začátku minulého století. Na kolekci spolupracovala kurátorka SNM - Muzea slovenské keramické plastiky Agáta Petrakovičová Šikulová.

 

Designová kolekce Zkratky vznikla ve spolupráci s modřanským kreativním studiem Design friendly – ​​posouvá modřanskou majolikovou ornamentiku do 21. století a zkratkou přináší tradiční slovenskou krásu pro moderní uživatele.

Každý vyrobený kousek je ručně vyrobený originál, proto je nutné počítat s možnými odchylkami při odběru více kusů. Nabízíme také určitou svobodu ve výrobě produktů: rádi pro Vás necháme vyrobit i produkty podle vašich představ.

Více zajímavostí v našem článku ZDE

Produkty