top of page
propiska.jpeg

Alan Huey

Alan se zabýval opracováním dřeva již od dětství, počínaje okamžikem, kdy mu jeho dědeček prodal svůj inaugurační štípací nůž. Tento svůj první nástroj, pořízený za symbolických 50 centů (podle tradice se nůž nesmí darovat, ale koupit, k odvrácení smůly) představoval jeho zasvěcení do světa zpracování dřeva. Veden zkušenostmi a učením svého dědečka, objevil umění práce se dřevem již v jeho 10 letech. Tato základní zkušenost mu otevřela cestu pro výrobu dřevěných krabiček, modelů letadel a dokonce i nábytku, vše poctivě vytesané ze dřeva.

Alanova raná záliba se postupně měnila ve spalující vášeň. V mládí se poprvé setkal se soustružením dřeva. Až si později, když si pořídil vlastní soustruh, ho podmanivý proces soustružení dřeva zasáhl a podnítil hlubokou náklonnost k tomuto konkrétnímu aspektu zpracování dřeva. Jeho magnetické spojení se dřevem přesahuje jeho dílnu. Dívat se na složité vzory a kresby dřeva se stalo jeho oblíbenou zábavou. Jedinečný a odlišný charakter každého kusu dřeva upoutává jeho pozornost jako umělce a vyvinulo se do jeho umělecké palety. Tento celoživotní zápal pro práci se dřevem v něm neustále vzkvétal.


Alan se soustředí na vytváření uměleckých, esteticky příjemných i užitkových předmětů z rozmanité řady dřevin. Alanův repertoár sahá od výroby nábytku na zakázku až po šperkovnice, puzzle, soustružené misky, prkénka a nádherné šperky. Svou uměleckou vizi zasvětil výrobě každodenních předmětů, které vyzařují krásu, ale jsou také určeny k praktickému použití. Spíše než aby sloužily jako statické ozdoby shromažďující prach na poličkách, jeho výtvory jsou určeny k tomu, aby je bylo možné držet, ovlivňovat je a bezproblémově je začlenit do každodenního života. Snoubení funkčnosti a krásy ve dřevě s ním hluboce rezonuje. Když vezme do ruky kus dřeva, vychutnává si proces odhalování vrozené krásy vetkané do zrna samotnou přírodou. Je zastáncem toho, aby v jeho odborně tvarovaných návrzích zazářila neodmyslitelná nádhera dřeva.

S více než čtyřmi desetiletími zasvěcenými oblasti užitkového dřevěného umění se na tuto cestu vydal během svých formativních let a naučil se složitosti tohoto média. Jeho nadšení rostlo, když se ponořil do vytváření špičkových psacích nástrojů, se zvláštním zaměřením na výrobu luxusních plnicích per. Začleněním různých materiálů, včetně akrylových a akrylesterových pryskyřic, přírodní ulity, oceli, uhlíkových vláken, mosazi a hliníku, rozšířil své tvůrčí obzory. Každý kus, který vyrábí, je pečlivě tvarován jeho vlastníma rukama, což jej činí nejen jedinečným v designu, ale také podtrhuje individualitu kresby dřeva. Stejně jako žádné dva otisky prstů nejsou stejné, charakter každého kusu dřeva vypráví osobitý příběh.

V roce 2009 Alan učinil krok k představení svých uměleckých výtvorů veřejnosti založením ASH Woodshops. Daří se mu ve spolupráci se svými zákazníky a vytváří zakázkové kousky přesně na míru jejich přáním. Tento personalizovaný dotek se stal charakteristickým znakem jeho dílny.

 

Alanovým konečným cílem je nabízet špičkové produkty, které odrážejí společnou lásku jeho zákazníků ke dřevu. Známý pro špičkovou kvalitu, rychlé služby a mimořádně spokojené zákazníky posouvá hranice v každém svém úsilí.

Produkty